top of page

MAXQDA ile 6 Adımda Tez Nasıl Yazılır

Uyarı: Bu blog yazısı metodolojik bir rehber olarak değil, bir Avrupa Etnolojisi/Kültürel Antropoloji öğrencisinin MAXQDA ile çalışılmış bir projesi olarak görülmelidir.


Lisans/yüksek lisans teziniz mi yaklaşıyor ya da araştırma projenizi verimli bir şekilde organize etmenin bir yolunu mu arıyorsunuz, tezinizi MAXQDA ile nasıl yazacağınızı bilmiyor musunuz? İster lisans/yüksek lisans ister doktora tezi olsun, isterse de bilimsel bir makale yazıyor olun, MAXQDA ile bilimsel bir projenin üstesinden gelmenin temel adımları oldukça benzerdir:


1. Tezinizi Yazmak için İlk Adım: Verilerinizi toplayın ve içe aktarın

2. Tez Verilerinizi Nasıl Keşfedersiniz?

3. Teziniz için Araştırma Sorularınızı Nasıl Hazırlarsınız?

4. Tez Verilerini Nasıl Analiz Edersiniz?

5. Teziniz için İçgörü Toplama

6. MAXQDA ile Tez Yazımının Sonuçlandırılması


"Avrupa Etnolojisi/Kültürel Antropoloji alanındaki lisans tezim için materyallerim üzerinde çalışmak, analitik kategoriler oluşturmak, araştırma soruları geliştirmek ve içgörülerimi rapora aktarmak için MAXQDA’i kullandım. Ancak araştırma yöntemleri ve bireysel stiller büyük farklılıklar göstermekte. Elbette tezinizi MAXQDA kullanarak yazmanın birden fazla yolu vardır. Bu yazıda, MAXQDA ile bir tez yazmanın altı adımından bahsederek size kabaca kendi araştırmam üzerinden yol göstereceğim, ancak MAXQDA ile nelerin mümkün olduğunu göstermek ve projeniz için ilginç olabilecek seçenekler önermek için küçük uygulamalar da yapacağım. Eğer tezinizi MAXQDA ile nasıl yazacağınızı merak ediyorsanız, bu altı adım kesinlikle kendi yolunuzu bulmanıza yardımcı olacaktır."


1. Adım: Verilerinizi Toplayın ve İçe Aktarın