IBM SPSS Statistics

SPSS Statistic programı, IBM tarafından üretilip geliştirilen bir nicel analiz programıdır. Yakın tarihten itibaren Sosyal Bilimler alanına dahi giren program, bugün bilimsel çalışmalar için vazgeçilmez bir istatistiksel analiz programı haline gelmiştir. Kaliteli bir nicel çalışma için aslında olmazsa olmazdır. Bu bağlamda lisansüstü eğitim hedefleyen her birey, bu programı ve çalışma mantığını anlamalıdır. Nitekim ülkemizde nitelikli bilimsel yayınların az sayıda olmasının sebebi de bir bakıma buradan kaynaklanmaktadır. Çünkü bir çok çalışmada, verilerin analizini alana hakim olmayan insanlar para vs. karşılığında yapıyor ve bu durum kaliteyi düşürüyor. Bu programların çalışma mantığını ve nasıl çalıştığını bilmek, bilimsel bir yayın için elbette tek başına yeterli değildir. Lakin, bu programlara mahir olan ve maharetini bilimsel çalışmalarında gösteren bir araştırmacı elbette diğer duruma nazaran daha başarılı olacaktır.

İşbu platform, yukarıda sözü geçen farkındalık ve bilinçle kurulmuş olup, özellikle de yüksek lisans ve doktora öğrencilerini hedef alarak; bu programların öğrenilmesi ve öğretilmesi için, bilimsel yayınlarda hakkıyla kullanılması için, araştırmacının çalıştığı alana uzak bireylere analizlerini yaptırdığı değil de analizlerini kendisinin yaptığı çalışmalara sahip olmasına katkı sağlamak için; bu programlar hakkında karşılıksız olarak eğitim videoları yayımlayacaktır

DERSLER

Ders 1: Kullanıcı Hesabı Satın Alma - Öğrenci Hesabı Satın Alma ve Program Kurulumu

​Açıklamalar

  • SPSS Statistics programı ücretli bir programdır. Bu derste IBM üzerinden nasıl kullanıcı hesabı alınır bu anlatılmaktadır.

  • Bunun yanı sıra, şirket öğrenciler için bazı kolaylıklar sağlamakta ve öğrenci hesabı hizmeti sunmaktadır. Bu video ile nasıl öğrenci hesabı satın alındığını göreceksiniz.

  • Programı hesap satın alarak veya kısa bir süreliğine demo olarak kullanabilirsiniz. Bu bağlamda hesap satın alındıktan sonra veya program demo olarak kullanılmaya karar verildikten sonra program nasıl yüklenir bunu da bu video ile öğrenebileceksiniz.